Historie - Tělovýchovné jednoty Smrček
V kategorii fotogalerie - historie, jsou fotky z těchto let
(nebo také kliknutím na obrázek)
Úvod
Již po roce 1945 se ve Smrčku hrával volejbal, ale jen neorganizovaně. Hrála se dokonce i přátelská utkání na Pernštejně – „Na baště“. Další generace začala asi v r. 1965 znovu hrát volejbal , nejdříve na plácku „Na dědině“ dnes zahrada pana Urbánka, později u „Patlokové stodoly“. Kromě toho se hrál i fotbal na na poli „Ve Svároví“, kde se hrálo za každého počasí a s velkým nadšením.
1969
Nová kapitola smrčkovského volejbalu se začíná budování nového hřiště „U stodůlek“ v roce 1969. Byl to terén, kde by nikoho ani ve snu nenapadlo budovat hřiště, ale protože v okolí Smrčku se nedá vybírat a tady hřiště nikomu nemůže zavazet, začalo se.
Nejdříve to vypadalo jako rybník. Na jedné straně se stavěla kamenná hráz a na druhé straně se skopával břeh a plácek se postupně zvětšoval. Brzy se narazilo na skálu a ta brzdila naše budovatelské úsilí po několik dalších let.
Začátkem roku 1970 bylo hřiště ve velmi hrubých rysech hotovo. Složili jsme se, koupili sít, míč a mohli hrát.
1970
V tomto roce to vlastně všechno začalo. Založili jsme tělovýchovnou jednotu Smrček. Celkem jsme měli 18 členů. Po založení TJ nám už nic nebránilo v tom abychom mohli hrát volejbal závodně. Přihlásili jsme se do okresní soutěže ve volejbalu. První mužstvo TJ Smrček: Štarha Milan, Mitáš Jaromír, Krejzek Ladislav, Bednář František, Patloka Jaroslav, Bednář Vladimír, Míček Josef.
Konečná umístění okresní soutěže 1970: 1 TJ SMRČEK, 2 Sokol Radňovice
Celkové vítězství znamenalo právo účasti v okresním přeboru pro příští rok. V tom roce jsme sehráli plno i úspěšných přátelských utkání.
1971
V roce 1971 měla naše TJ celkem 24 členů: Bednář F, Bednář V, Krejzek L, Míček J, Mitáš J, Martinek J, Nevečeřel P, Novotný K, Patloka B, Patloka J, Patloka J, Štarha V, Štarha M, Kozár P, Pilát M, Halva A, Honek O, Štafírek J, Felcman M, Dufková A, Dufková J, Martinková M, Patloková S, Prokůpková V.
Přesto, že došlo k citelnému oslabení družstva (někteří odešli na vojnu), využili jsme možnost postupu a přihlásili se do okresního přeboru. Naše situace se přece jen trošku zlepšila. To proto, že v Rožné měli stejné problémy a volejbal museli přestat hrát. Proto k nám někteří přestoupili. Úroveň okresního přeboru byla nesporně mnohem vyšší než v okresní soutěži. To se nakonec potvrdilo a proto se obsadilo poslední místo.
Úspěchem pro nás bylo, že jsme vůbec celou soutěž odehráli a teprve poslední zápas jsme protáhli kontumačně. V průběhu tohoto roku začal hrát také Mirek Felcman z Pernštejna a Josef Císař z Rožné.
Konečné umístění okresního přeboru 1971: 1. Velké Meziříčí, 6. TJ SMRČEK.
1972
Přes všechny problémy se oddíl přihlásil do okresního přeboru. Konečné umístění okresního přeboru 1972: 1.Sokol Rozsochy, 4. TJ Smrček
1973
V tomto roce má naše TJ celkem 20 členů. V přípravě na okresní soutěž jsme se úspěšně zúčastnili několika turnajů ve Žďáře. Velmi nám v soutěži pomohli Baxanti v Rožné, kteří na zápasy jezdili spolehlivě.
Konečné umístění ročníku 1973: 1. Sokol Ostrov nad Oslavou, 3. TJ SMRČEK. Celkově to tedy byl pro nás úspěšný rok. Obdrželi jsme diplom pro TJ za obětavou práci v oddíle, diplom za 2.místo v soutěži vesnických a zemědělských družstev a dosáhli dosud nejlepšího umístění v okresním přeboru. Hřiště však stále není oploceno, nemá šatny.
1974
Konečné umístění okresního přeboru 1974: 1. Radostín, 2. Smrček
Celkově se tedy dosáhli dosud nejlepšího umístění v historii budování naší tělovýchovné jednoty. Je patrno, že rok od roku se stále naše mužstvo výkonnostně zlepšuje a dosahuje lepšího umístění. Rozhodující je, aby se udržela dobrá parta, které zde vždy byla a doufáme, že i bude. Práce na hřišti dále pokračovaly. Hřiště má kvalitní povrch, vysoké oplocení drátěným pletivem, lavičky, sedačku pro rozhodčího. Stále zbývají postavit kabiny.
Ale protože nemůže být jen dobrý rok, tak nás v tomto roce zastihla velmi smutná zpráva. Náš kamarád a hráč Pavel Baxant tragicky zahynul. Bylo to pro nás neuvěřitelné a zdrcující. Jeho optimismus, elán a sportovní nadšení strhávalo ostatní.
1975
Z toho důvodu, že vítěz minulého ročníku odmítl postoupit dál, tak se nám naskytla velká příležitost hrát krajský přebor. Zní to neuvěřitelně, malá vesnička , kde je 30 domů a 80 obyvatel bude hrát soutěž na stejné úrovni jako okresní město Žďár. A nejen to, do Smrčku přijedou taková mužstva jako Jihlava, Třebíč, Znojmo a další. Podařilo se nám získat oporu Doubravníka Z.Dvořáka, z Nového Města J. Kozár. Začal Ve velice dlouhé a náročné soutěži, která byla rozdělena na podzim 1975 a jaro 1976 jsme obsadili 10 místo z 12 týmů. Je to úspěch nebo neúspěch? Kolik je v celé republice takových vesniček. My zatím žádnou neznáme. V tomto roce o nás psali v novinách: Československý sport a Vysočina. V tomto roce se zúčastnili V. Bednář a J.Patloka kurzu rozhodčích ve Slavkově a úspěšně složili zkoušky.
1976
V tomto roce se dokonce o našem oddílu mluvilo v českém rozhlase a psalo v Mladé Frontě. V srpnu jsme se dozvěděli, že i v tomto nadcházejícím ročníku budeme hrát kraj. Na podzim jsme krajskou soutěž opět odehráli na desátém místě.
1977
V měsíci dubnu byl za tři týdnu vybudován vodovod. Za tímto úspěchem se skrývá několik stovek brigádnických hodin členů TJ i ostatních občanů. Při kladení potrubí bylo velmi škaredé počasí. Padal sníh s deštěm a foukal silný vítr. Soutěž jsme ukončili na desátém místě, kraj vyhrálo mužstvo Třebíče. Netrpělivě jsme čekali jak dopadne zařazení do soutěže, ale bohužel jsme museli sestoupit do okresního přeboru. Druhá radostnější zpráva byla, že jsem od ČSTV dostali dotaci 30000kč na výstavbu kabin.
1978
Tento rok byl pro naši další činnost velmi významný, dne 16.6.1978 jsme uspořádali slavnostní otevření sportoviště. Dokončili jsme kabiny za přispění mnoho brigádnických hodin našich členu a příznivců a za finanční podpory ČSTV . U této příležitosti nám ČSTV předala diplom – za titul VZORNÁ TJ. Opět v tomto roce o nás psali v novinách a česká televize dokonce o naší TJ natočila dokumentární záběry.
Poprvé v tomto roce jsme se odhodlali jen na nejvýznamnější turnaj v naší republice – Dřevěnice. Udělali jsme z této akce nejen sportovní vyžití , ale i výlet na SAFARI – ve Dvoře Králové. Jeli s námi i děvčata, takže to byl velmi vydařený výlet.
V tomto roce se stal také Smrček přeborníkem Žďárska a úspěšně jsme se kvalifikovali pro příští rok do krajského přeboru.
1979
Nejvýznamnější akcí v tomto roce byl určitě zájezd na turnaj opět do Dřevěnic. Tentokrát už jsme jeli dva dny předem a navštívili jsme pevnost Jaroměř, hrad Kost, zámek Sychrov muzeum v Mnichově Hradišti, turistika v Prachovských skalách ….. A poslední den jsme zakončili turnajem, kde jsme nastoupili proti DUKLE LIBEREC, což pro nás byl obrovský zážitek, samozřejmě jsem hodně prohráli.
Soutěž se nám v tomto roce moc nepodařila a skončili jsme poslední v krajským přeboru.
1980
V tomto roce jsme opět uspořádali zájezd na Slovenko – do Malé Fatry. Navštívili jsme Janošíkův kraj, Fatranské Kriváně i Ovavské přehrady.
Uspořádali jsme také turnaj ve stolním tenisu – o přeborníka TJ. Zúčastnilo se ho asi 9 stolních amatérů – nás, ve kterém jasně dominovali Zdeněk Dvořák a Mirek Felcman.
V okresním přeboru ve volejbalu jsem skončili na 3.místě.
1981
Protože máme skvělou partu, tak jak každoročně se i v tomto roce konají sportovně –společenské večery u táboráků.
Vladimír Bednář získal licenci rozhodčího I.třídy. V okresním přeboru ve volejbalu jsem skončili na 1.místě a stali jsem se už podruhé přeborníky okresu.
Též se uskutečnil sportovní den pro všechny – závody dětí na bobech a saních.
Ale tento rok se stal také v naších očích jeden z nejsmutnějších. Náš současně nejlepší hráč a velký kamarád Milan Dvořák tragicky zahynul. Čest jeho památce!
1982
Skončili jsme na 4.místě v okresním přeboru.
Uskutečnil se I.ročním memoriálu Milana Dvořáka, které vyhrálo Spoj Brno.
Ale hlavně byli v tomto roce obnovena hodová tradice ve Smrčku. Hody se konali v kulturním domě a moc se to všem líbilo. Byli uspořádány různé soutěže a turnaje v rámci jednoty – turnaj v deblu dvojic, turnaj v línem tenisu, vánoční turnaj v šachu a ve stolním tenise, sportovní den dětí. A podařilo se nám opět uhájit titul VZORNÁ TJ.
1983
Nový rok jsem zahájili po půlnoci přípitky po zdařilém Silvestru v kabinách. V okresním přeboru jsme skončili na 2.místě a stejně tak na II. ročníku Memoriálu Milana Dvořáka, kde jsme ve finále prohráli se Spoj Brno. Opět jsme uspořádali Hody ve Smrčku, , které se opět hodně vydařili.
1984
V zimě se uskutečnil tradiční sportovní den. Letos byla účast rekordní – 24 závodníků všech kategorii. (boby, sáně, lyže)
V okresním přeboru jsme skončili na 2.místě. Uspořádal jsem již III.ročním Memoriálu Milana Dvořáka, který se stal už velmi populární, a proto jsme museli turnaj odehrát na hřišti ve Smrčku, v Doubravníku a v Bystřici. Turnaj nakonec vyhrálo družstvo Sokol Drásov, Smrček skončil na 3.místě.
TJ opět pořádala minihody. Tentokrát již účinkovala místní hudba sportovců. Hrál J. Kozár, F. Bednář, M. Musil, J. Roček,.
1985
V zimě opět sportovní den, který se stává čím dál větší a větší událostní. Tentokrát bylo již přes třicet závodníků, na které dole pod kopcem čekal horky čaj a pro větší grog. Po skončení jsme šli vyhlásil výsledky do kulturního domu, kde se rozproudila veselá zábava, hrálo se na harmoniku a zpívalo.
V tomto roce jsme se stali již po třetí – okresním přeborníkem.
IV.ročním Memoriálu Milana Dvořáka se rozrůstá, bylo již dvanáct mužstev, titul obhájilo mužstvo Sokol Drásov.
1986
Opět sportovní zimní den, ale tentokrát se nejezdilo z kopečka do dědiny, ale z louky k autobusové zastávce. Poprvé jsme uspořádali maškarní ples v kulturním domě. Sál se hemžil maskami od princezny až po vodníka. Všech 3O masek bylo odměněno drobnými dárky.
Po čtvrté jsme se stali přeborníky okresu. V.ročník Memoriálu Milan Dvořáka byl asi vůbec nejlepší co byl, skvěle obsazený turnaj vyhrála Zbrojovka Brno.
Letos jsme uspořádali společenský zájezd do Lednice a Bílovic (degustace vína ve sklípcích), spojený s účastí na finále krajské a vesnických volejbalových vesnic v Křenovicích.
Udělali jsme hodně práce na hřišti – odvodnili, navezli vrstvu škváry a nakonec antuku. Bylo provedeno vnitřní obložení kabin dřevem, kabiny vymalovány.
1987
Další úpravy hřiště, letos jsme obložili kameny a zabetonovali otevřenou skálu na severní straně. Hřiště a okolí vypadá moc pěkně. Uspořádali jsme jednodenní zájezd na zámek Milovice a okolí se zastávkou ve sklepě ve velkých Bílovicích.
VI.ročním Memoriálu Milana Dvořáka vyhrála opět Zbrojovka Brno, poprvé se domácí Smrček turnaje nezúčastnil , protože celou akci organizačně zajišťoval. V okresním přeboru jsme skončili na 2.místě.
Uspořádali jsme také sportovní letní den pro děti na hřišti, kde soutěžili v různých disciplínách. Vydali jsme se také na exkurzi na Vírskou přehradu v doprovodu dětí. Hody ve Smrčku se stali velice oblíbení i v širokém okolí, je vždy plný kulturní dům. Soudní tribunál (J. Kozár, J. Mitáš, J. Míček, šerif P. Urbánek )
1988
V tomto roce jsem uspořádali jeden z nejvydařenějších společenských zájezdů Pálava 1988. Navštívili jsme zříceninu Dívčího hrádku , prošli se krásnou krajinou a samozřejmě spěchali do vinného sklípku.
V okresním přeboru jsme skončili na 2. místě. VII.ročním Memoriálu M. Dvořáka vyhrála už potřetí za sebou Zbrojovka Brno.
1989
Zájezd do Valtic a okolí
V okresním přeboru jsme skončili na 2.místě. VIII.ročním Memoriálu Milana Dvořáka vyhrálo Loko – Ingstav Brno.
1990 - 2006
Tímto bohužel písemná forma kroniky končí. Samozřejmě, že jsme se v těchto letech zúčastnili nespočet turnajů, některé jsme i vyhráli. Okresní volejbalu soutěž jsme hráli až do roku 2006. Poslední roky byla čím dál menší hráčská základna a podobné problémy měli i ostatní mužstva. Z těchto důvodů se Smrček, Hamry, Radostín již do další sezony nepřihlásili a to znamenalo pád celého okresního volejbalového přeboru. Chceme ale pokračovat v tradici pořádání memoriálu Milana Dvořáka, který byl i v roce 2007 již 26. ročník a doufáme, že bude i v nadcházejících letech. Někteří naši hráči přešli do týmu Bystřice nad Pernštejnem a jíní se začali plně věnovat nohejbalu. Takže TJ Smrček nekončí, ale nadále pokračuje, jen se věnuje jinému sportu – nohejbalu.
Napsal : Vladimír Bednář